Piórkiem i piórem - wystawa W. Pankiewicza

Piórkiem i piórem - wystawa W. Pankiewicza

Dni mijają w zaskakująco szybkim tempie i kolejny piękny, nastrojowy wieczór już za nami… 

Każda wystawa organizowana przez Uniwersytet Ludowy jest inna, niepowtarzalna i każda jest wyjątkowa. Tak samo obecna wystawa „Piórkiem i piórem” Włodzimierza Pankiewicza, której wernisaż odbył się wczoraj. 
Było to niezwykłe spotkanie z wybitnym Artystą o bogatym dorobku artystycznym, któremu nie są obce: rzeźba w drewnie, malowanie na szkle, modelarstwo, pirografia. Jednak największą miłością, nasz Artysta, obdarzył rysunek i poezję i to właśnie też królowało podczas wczorajszego wieczoru. Pan Władysław Pankiewicz w swoim dorobku ma ponad 3,5 tysiąca wierszy. Maleńką próbkę tego mogliśmy posłuchać w wykonaniu Wojtka Jarki. Jeden z tych wierszy został zaśpiewany, co było niespodzianką dla Pana Włodzimierza. Ta cisza, tak cicha, że aż głośna, która zaległa podczas recytacji, była najlepszym dowodem na piękno tej poezji. Bogate, duchowe doznania, których mogliśmy wczoraj wspólnie doświadczyć, wprawiły nas w doskonały nastój, dały chwilę spokoju, wytchnienia od codziennej gonitwy. 

„Mów do mnie
Słowem wysokim.
Takim, o które 
dziś trudno
By mnie wyniosło
w obłoki, rozmową
z Tobą cudną” /Włodzimierz Pankiewicz/

Na wystawie można też zobaczyć ponad 40 niezwykłych rysunków, których precyzja, forma, kompozycja wprawia oglądających w zachwyt. Nie sposób przejść obok tych dzieł obojętnie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród prac znalazły się zarówno portrety ludzi jak i zwierząt, akty, architektura, martwa natura. 
Jednak największym przeżyciem było spotkanie z samym Artystą, który uchylił nam nieco rąbka tajemnicy tego jak tworzy, co lubi, co kocha. Odpowiedział na masę pytań ze strony gości, nierzadko „trudnych” pytań, którzy byli bardzo ciekawi jego twórczości, wywołując niejednokrotnie salwy śmiechu wśród licznie zgromadzonej publiczności.

Bardzo dziękujemy Pan Włodzimierzowi Pankiewiczowi, że zechciał u nas gościć. Że podzielił się z nami swoim bogatym dorobkiem artystycznym. Dziękujemy też gościom, tak licznie zgormadzonych, że jak zwykle nie zawiedli i zechcieli być tego dnia z nami. 

Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc. Serdecznie wszystkich zapraszamy!